Leke Tedavisi

Cilt lekeleri; güneş lekesi, doğum lekesi, sivilce izleri lekesi, çeşitli cilt hastalıkları, güneşin zararlı uv ışınları, bazı hormon ilaçları, kozmetik ürün/uygulamalar vb. nedenler ile oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan lekeler güneş ışınlarından yeteri kadar korunmamaya bağlı olarak oluşanlardır ki halk arasında bunlara genel olarak güneş lekeleri denir. Yüzde, elde ve vücutta bulunan lekelerin tümüne ise genel olarak cilt lekeleri denir.

Leke tedavisinde en önemli unsur, leke teşhisinin doğru yapılıp uygun tedavinin uygulanmasıdır. Bunun için günümüzde cilt analiz cihazlarının rolü büyüktür.

Leke oluşumu nasıl önlenir?

Leke oluşumunun en sık rastlanan nedeni güneş’in zararlı ışınlarıdır. Güneş Lekesi oluşmaması için güneş kremini yaz kış kullanmalıyız. Özellikle yaz aylarında, UVA ve UVB filtreli yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular tercih edilerek güneş lekelerinin oluşumu azaltılabilir. Güneş koruyucular, cildimizden uzaklaştıklarında (terleme, yüzme, duş vb. sebeplerle) tazelenmesi gerekir. En dayanıklı güneş koruyucunun bile 3-4 saatte bir yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş lekelerinden korunmak için, güneşin en zararlı olduğu öğle saatlerinde güneşe çıkmamak gerekir.

Lekelerin tedavisi için ne yapılmalı?

Leke tedavisi; mevcut lekenin türüne, mevsime ve kişinin cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle leke tedavisinde sağlıklı bir karar için kişinin cilt analizinin yapıldıktan sonra tedaviye karar verilmesi çok önemlidir.

Leke tedavilerinde etkili bir şekilde leke tedavisi amacı ile geliştirilmiş lazerler kullanılır.

Ücretsiz Muayene Olun!

Biz sizi arayalım

Call Now Button