Dövme Silme

  • Dövme yapıldığı zamanki motivasyonun kaybolması,
  • Çevredeki insanların olumsuz yorumları,
  • Yeni başlanacak iş veya ilişki gereği vücudun çeşitli bölgelerine yapılmış dövmelerin silinmesi için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir, dövme silme.

Dövme silme işleminde Q-Switched NdYag ve Q-Switched KTP lazer teknolojileri kullanılmaktadır.

Lazerle dövme silme

Q switched lazerden çıkan ışınlar, dermiste bulunan boya yüklü hücreleri fotoakustik travma ve yüksek ısı ile parçalamakta ve daha sonra parçalanmış boya pigmentleri belli bir süre içinde vücuttaki hücreler tarafından fagosite edildiği için dövme renginde azalma meydana gelmektedir.

ankara dövme silme

Siyah, Kahverengi ve Koyu mavi renklerde Q-Switched Nd:YAG 1064,

Kırmızı, Sarı ve Portakal renklerde Q-Switched KTP 532 nm lazer kullanılabilir.

Lazerle dövme silme işlemi sonucu dövmenin tamamen silinmesi mümkün müdür ve kaç seans tedavi gerekir?

  • Evet büyük oranda dövmenin tamamen silinmesi mümkündür. Ancak bazı kullanılan boyalarda seans sonunda siluet şeklinde dövme bölgesinin görülmesi mümkündür.
  • Dövme silme işleminin başarılı olabilmesi için kişinin cilt tipi, dövmenin rengi, vücutta yerleşim yeri ve kullanılan boyanın miktarı gibi bir takım parametrelere göre değişmek üzere birer aylık aralıklarla en az 7-10 seans lazer tedavisi gerekmektedir. Bazen seans sayısı 20 ye kadar ulaşabilmektedir.
  • Siyah renk dövmelerin diğer renkli dövmelere göre çok daha hızlı silindiği bilinmektedir. Koyu siyah ve mavi renkli dövmeler Q Switched Nd.YAG (1064 nm) lazer; kırmızı, portakal ve mor renkler için Q Switced KTP (532 nm) lazer kullanılabilir.

Lazer seansları esnasında hastalar mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Kaş, kirpik  gibi bölgelerdeki kalıcı makyaj silinmesi esnasında mutlaka metal göz koruyucular kullanılmalıdır.

Dövmeden çok daha hızlı şekilde kurtulmak istersek dövmenin daha hızlı silinmesi mümkün mü ve bu konuda nelere dikkat etmelidir?

Q-Switched lazer uygulaması sonrası dövme bölgesinde oluşan “ani beyazlama reaksiyonu” hastalar tarafından yanlış olarak dövmenin silinmesi olarak değerlendirilmektedir. Bu beyazlama reaksiyonu 20 dk kadar sürmekte ve daha sonra ortadan kaybolmaktadır.

Merak ettiklerinizi Doktorumuza sorabilirsiniz

Biz sizi arayalım

Call Now Button